ArabianLines.Com Forum
Save Password     








 All Forums
 SHOWING FORUMS
 RESULTS
 South East Region Results
 New Topic  Reply to Topic  Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

sazzlepants71
Platinum Member


United Kingdom

3536 Posts

Posted - 24 Aug 2010 :  4:34:24 PM  Show Profile Bookmark this topic Add sazzlepants71 to your friends list Send sazzlepants71 a Private Message  Reply with Quote


Bunn Arena Judges: Mr E Jones - Males & Geldings
Mrs C Rowell - Females
Mrs S Jones - Crabbet Class

PURE BRED ARABIAN IN HAND CLASSES
Class 1 Pure Bred Yearling Colts
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st A Sound Of Thunder Mrs N Hutton-McKenzie Miss T Butcher Vervaldee Pashonate
2nd Lanson QC Mr & Mrs D Tyzack Mr & Mrs D Tyzack WH Justice Melena IA
3rd BHA Sultan Mr & Mrs R Warner Mr & Mrs R Warner LVA Maximus Narriah
4th Incandescent Miss N Winkworth Mrs D Whittome Psalm Illaria
5th Suoud El Mahaal Mrs V M Wood Mrs V Wood El Mahaal Sharifa Bint Akhira

Class 2 Pure Bred Yearling Fillies

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Narva D Mesdames B & C & S Gamlin & Ratcliffe & Powick Mrs B Gamlin Vervaldee Johremar Nagwa
2nd Miskia Silverdale Training Centre Mrs R McCormick Audemars PA Misteria
3rd ZT Audana Ms Z Tyzack Ms Z Tyzack Audemars PA Esta Edana
4th Nyvariah Mrs A Taylor Mrs A Taylor Vervaldee HT Nyah

Class 4 Pure Bred Fillies - 2 years old

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st SG Mayerling Mr P Edwards Miss S George KZ Ibreez Malikeh El Sakeena
2nd AV Sugababe Ms J A Cooper Mrs C Reeves AV Montoya AV Chicfantasy

Class 3/5 Pure Bred Colts - 2 & 3 years old

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st MG Vaquero Ms G Parker Peter & Mark Gamlin Vervaldee Vataga
2nd Zebauri Mrs H LeFevre Miss H LeFevre KZ Ibreez Araura
3rd Fredoric Mr & Mrs K & K Jones Mr & Mrs J S Bundy Mirokan (DE) G Fantastica

Class 6 Pure Bred Fillies - 3 years old

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Tajamira Mrs A Taylor Mrs A Taylor Psyches Spirit Amir Al Noor

Ch A Pure Bred Junior Female
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
Champion Narva D Mesdames B & C & S Gamlin & Ratcliffe & Powick Mrs B Gamlin Vervaldee Johremar Nagwa
Reserve Tajamira Mrs A Taylor Mrs A Taylor Psyches Spirit Amir Al Noor
R Reserve Miskia Silverdale Training Centre Mrs R McCormick Audemars PA Misteria

Ch B Pure Bred Junior Female Champion

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
Champion MG Vaquero Ms G Parker Peter & Mark Gamlin Vervaldee Vataga
Reserve A Sound Of Thunder Mrs N Hutton-McKenzie Miss T Butcher Vervaldee Pashonate
R Reserve Lanson QC Mr & Mrs D Tyzack Mr & Mrs D Tyzack WH Justice Melena IA

Ch C Overall Pure Bred Youngstock Champion

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
Champion MG Vaquero Ms G Parker Peter & Mark Gamlin Vervaldee Vataga
Reserve Narva D Mesdames B & C & S Gamlin & Ratcliffe & Powick Mrs B Gamlin Vervaldee Johremar Nagwa
R Reserve A Sound Of Thunder Mrs N Hutton-McKenzie Miss T Butcher Vervaldee Pashonate

Class 7 Crabbet Bred Arabian 1-3 years

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Sukaina Mrs H J Kadri Mrs H J Kadri Daas Summertime Blues

Class 8 Crabbet Bred Arabian 4 years & over

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Tytus Mrs M Eydmann Mrs P Harrison Silvern Ghaalib Princess Silphara
2nd Ibn Al Antoon Mrs G Bryan Mrs G Bryan Antoon Kariszma
3rd Binley Silver Spark Mrs C Sussex Mrs C Sussex Spirit of Silver Sema

Class 9 Pure Bred Gelding 1-3 years

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Spirit of Antzaris Mrs G Bryan Mrs L Bennett Psyches Spirit Antzaris
2nd Alkara Cassino Miss C Himsley Miss K Caley H Tobago Rose Aboud

Class 10 Pure Bred Gelding 4 years & Over

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st MW Kiss Ibn Khidar Mrs N P Hutton McKenzie Mrs N P Hutton McKenzie Khidar Divine Tranquility
2nd Equit Ms M Brown Janow Podlaski State Stud Pilot Eqviria
3rd Tytus Mrs M Eydmann Mrs P Harrison Silvern Ghaalib Princess Silphara
4th HS Flask Miss H Creasey Mrs S A Watts Esta Espahan Flota
5th Charismmatique Ms J A Cooper Miss Jo-Anne Cooper WSA Charismma Nequitta
6th Binley Silver Spark Mrs C Sussex Mrs C Sussex Spirit of Silver Sema

Ch D Pure Bred Gelding Champion

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
Champion MW Kiss Ibn Khidar Mrs N P Hutton McKenzie Mrs N P Hutton McKenzie Khidar Divine Tranquility
Reserve Spirit of Antzaris Mrs G Bryan Mrs L Bennett Psyches Spirit Antzaris
R Reserve Equit Ms M Brown Janow Podlaski State Stud Pilot Eqviria

Class 11 Pure Bred Barren Mares

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Melena IA (USA) Mr & Mrs D Tyzack Mr R Dewalt Enzo (USA) Waratah (USA)
2nd Brief Encounter Ms A Antoniades Mrs S A Phillips Ffatal Attraction Ross Estara

Class 12 Pure Bred Brood Mares

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st MW Divine Grace Mrs N Hutton-McKenzie Mrs N Hutton-McKenzie Saker Divine Tranquility

Class 13 Pure Bred Foals

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st MW Asher Mrs N Hutton-McKenzie Mrs N Hutton-McKenzie Kumait Al Nakeeb MW Divine Grace

Ch E Pure Bred Senior Female Champion

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
Champion Melena IA (USA) Mr & Mrs D Tyzack Mr R Dewalt Enzo (USA) Waratah (USA)
Reserve Narva D Mesdames B & C & S Gamlin & Ratcliffe & Powick Mrs B Gamlin Vervaldee Johremar Nagwa
R Reserve Brief Encounter Ms A Antoniades Mrs S A Phillips Ffatal Attraction Ross Estara

Class 14/15 Pure Bred Stallions

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Roe Laheeb Mr T O Aggad Mr T O Aggad Essteem ZT Ludjbrosiaa
2nd Nabucco Mr & Mrs R Warner Ms D Wagnerberger Nadir I Nirvana
3rd AJA Bijan Mrs D A Monckton Mr & Mrs M Hickford FS Bengali Sanadina
4th Razmoniet Ms J A Cooper Mr & Mrs Brookes The Legend Razamzam

Ch F Pure Bred Senior Male Champion

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
Champion Roe Laheeb Mr T O Aggad Mr T O Aggad Essteem ZT Ludjbrosiaa
Reserve Nabucco Mr & Mrs R Warner Ms D Wagnerberger Nadir I Nirvana
R Reserve AJA Bijan Mrs D A Monckton Mr & Mrs M Hickford FS Bengali Sanadina

Ch J IN HAND CHAMPION OF THE SHOW

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
Champion Desert Gayle Jenny Keeley Miss V Bates Ottergayle Desert Colours
Reserve Roe Laheeb Mr T O Aggad Mr T O Aggad Essteem ZT Ludjbrosiaa
R Reserve MG Vaquero Ms G Parker Peter & Mark Gamlin Vervaldee Vataga

ANGLO & PART BRED SENIOR IN HAND CLASSES
Ring 3 Judge: Dr J Bishop

Class 16 Young Handlers - NO ENTRIES

Class 17 Amateur Owner Handler

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Rosella Gold Mrs G Gribble Mrs G Gribble Catherston Gold Storm Zarafshan Sharella
2nd Gaillimh Dunkerrin Ellen Shaw Miss E Shaw Ashtairs Carlithos Amadaus
3rd Equit Ms M Brown Janow Podlaski State Stud Pilot Eqviria
4th Classique Triumph Samantha Jones Mrs Lisa Briddon Bamboo Saucer Millbrook Jan Andrea Jewell
5th Dlani Dudette Kimara Nye Ms Zoe Gaskell Lunar Lucre Aqha D'Lenn Bint J'Aliha

Class 18 Veterans In Hand

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Classique Triumph Samantha Jones Mrs Lisa Briddon Bamboo Saucer Millbrook Jan Andrea Jewell
2nd Kashish Mrs M Eydmann Mrs M Eydmann Dhruv Princess Roxanya

Class 19 Show Horse/Riding Pony Youngstock 1-3 yrs

1st Authentic Ms Mandy Burr Miss M Pook The Alchemist Floure De Luce

Class 20 Coloured Horse / Pony Youngstock 1-3yrs - CANCELLED

Class 21 Show/ Horse / Riding Pony 4yrs & over

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Stanwell Sundance Mr & Mrs Napier-Clark Mrs J Holloway Cranleigh Elite Stanwell Queens Flight
2nd Gaillimh Dunkerrin Ellen Shaw Miss E Shaw Ashtairs Carlithos Amadaus
3rd Langaller Leading Lady Ms Mandy Burr Mr C Upham Daws Firebird Abscure
4th Classical Rose Ms J Haylett Mrs E Steptoe Classic Daws Heartsese
5th Classique Triumph Samantha Jones Mrs Lisa Briddon Bamboo Saucer Millbrook Jan Andrea Jewell
6th Dlani Dudette Kimara Nye Ms Zoe Gaskell Lunar Lucre Aqha D'Lenn Bint J'Aliha

Class 22 Coloured Horse / Pony 4yrs & over - CANCELLED

Ch G Show Horse / Pony & Coloured Breeding Champion

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
Champion Authentic Ms Mandy Burr Miss M Pook The Alchemist Floure De Luce
Reserve Stanwell Sundance Mr & Mrs Napier-Clark Mrs J Holloway Cranleigh Elite Stanwell Queens Flight
R Reserve Gaillimh Dunkerrin Ellen Shaw Miss E Shaw Ashtairs Carlithos Amadaus

Class 23 Classic Head Female - NO ENTRIES

Class 24 Classic Head Male

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Equit Ms M Brown Janow Podlaski State Stud Pilot Eqviria
2nd Matalooka Mrs L Payne Mrs L Free Psycheclone Shantu Sequel

ANGLO & PARTBRED ARAB IN HAND CLASSES

Ring 3 Judge: Mrs S Jones
Class 25 Anglo & Part Bred Yearlings
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Dublins Ma Ajmala Mrs C Smith Ms L Atwell Hombres Boston Chico Elashaan
2nd Bonnie St George Ms C Pepe Mrs J Kotecha Sarfraz Wacella

Class 26/27 Anglo & Part Bred 2 & 3 yrs olds

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Authentic Mandy Burr Miss M Pook The Alchemist Floure De Luce

Ch H Anglo & Part Bred Youngstock Champion

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
Champion Authentic Mandy Burr Miss M Pook The Alchemist Floure De Luce
Reserve Dublins Ma Ajmala Mrs C Smith Ms L Atwell Hombres Boston Chico Elashaan
R Reserve Bonnie St George Ms C Pepe Mrs J Kotecha Sarfraz Wacella

Class 28 Anglo & Part Bred Geldings 4 yrs and over

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Desert Gayle Jenny Keeley Miss V Bates Ottergayle Desert Colours
2nd Belle Vue Scottish Connection Mrs J Heasman Mrs I Scourfield Kizar Lady of Iona
3rd Classique Triumph Samantha Jones Mrs Lisa Briddon Bamboo Saucer Millbrook Jan Andrea Jewell
4th Perryland Politician Misses M & M Burr & Pook Mrs J Barrow Harroway Mr. Harliquin Morning Magic

Class 29 Anglo & Part Bred Mares 4 yrs and over

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Black Opium Poppy Mrs J A Keeley Miss Emma Carrick Red House Faraoh Shandiss Sapphire
2nd Rosella Gold Mrs G Gribble Mrs G Gribble Catherston Gold Storm Zarafshan Sharella
3rd Stanwell Sundance Mr & Mrs Napier-Clark Mrs J Holloway Cranleigh Elite Stanwell Queens Flight
4th Dlani Dudette Kimara Nye Ms Zoe Gaskell Lunar Lucre Aqha D'Lenn Bint J'Aliha
5th Langaller Leading Lady Ms Mandy Burr Mr C Upham Daws Firebird Abscure
6th Silverlink Ms L Reynolds Ms L Reynolds Sarfraz Dukes Mountain Pica

Class 30 Anglo & Part Bred Foals

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
1st Xivier's Ginger Ms L Reynolds Ms L Reynolds Tyland Xivier Silverlink

Class 31 Anglo & Part Bred Stallions - NO ENTRIES

Ch I Anglo Arab & Part bred Arab Senior
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM
Champion Desert Gayle Jenny Keeley Miss V Bates Ottergayle Desert Colours
Reserve Black Opium Poppy Mrs J A Keeley Miss Emma Carrick Red House Faraoh Shandiss Sapphire
R Reserve Belle Vue Scottish Connection Mrs J Heasman Mrs I Scourfield Kizar Lady of Iona

NOVICE RIDDEN CLASSES

Bunn Arena: Judge Miss J Smith
Class 32 Pure Bred Novice Ridden Mares
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Silvern Starlight Mrs M O'Rourke Mrs M O'Rourke Silvern Sceptre PHA Silver Heart Miss Stephanie Turner
2nd Ku-Zira Ms & Mr P & R Postma & Brooks Mr R Brooks G Loventure Ku-Ribi Peggy Postma
3rd Shakula Harriet Podd Mr M Harris Shaka Komono Harriet Podd
4th H Naharra Mrs S Rose Mrs Claire Chillingworth Azteq Nimara Susan Rose

Class 33 Pure Bred Novice Ridden Gelding

PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Baakar Penny Biles Mr M Gamlin Narym BB Balenca Louisa Biles
2nd Mutaahab Mrs E Bailey Mr & Mrs L Wright Kharrazan Mararak Elizabeth Bailey
3rd Ecuador Mrs V Huddleston Miss L Maryon Orashaan Ferelith Miss A Keen
4th Valletta Summer Solstice Miss G Rees Mrs S N Coombs Hunters Song Kactus Blossom Georgina Rees
5th SG Esskimo Ms M Burr Miss S George Esteem Heloisa Shaklana Mandy Burr
6th Lymerik Ms N Diluzio Miss Sue Richards G Iridis Letisha Nadia Diluzio

Class 34 Pure Bred Novice Ridden Stallion
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Psyche's Spirit Heather Brown Miss H J Brown Padrons Psyche SL Sweet Emotion Clare Fitch
2nd Om El Shahgall Miss J Powell Om El Arab International Sanadik El Shaklan Om El Shaina Maria Pook

Class 35 Anglo & Part Bred Novice Ridden
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Stanwell Sundance Mr & Mrs Napier-Clark Mrs J Holloway Cranleigh Elite Stanwell Queens Flight Rebecca Napier Clark
2nd Kingsford Moondance Mrs J K Reed Mrs E Downie Colebeach Nightlight Kingsford Daisy Chain Katie Davis
3rd Bonnie Sassy Mrs S Shaw Mrs J Kotecha Sarfraz Flight of Fantasy Phili Pickard
4th Blacklord Midnight Velvet Miss L Hodgetts Mrs C Lonsdale Blacklord Caesaro Midnight Matinee Miss L Hodgetts
5th Classical Rose Ms J Haylett Mrs E Steptoe Classic Daws Heartsese Jeanette Haylett

Ch K Novice Ridden Championship
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
Champion Psyche's Spirit Heather Brown Miss H J Brown Padrons Psyche SL Sweet Emotion Clare Fitch
Reserve Om El Shahgall Miss J Powell Om El Arab International Sanadik El Shaklan Om El Shaina Maria Pook
R Reserve Baakar Penny Biles Mr M Gamlin Narym BB Balenca Louisa Biles

Class 36 Pure Bred Open Ridden Mares - HOYS Qualifier
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Mahdinaa Mrs S Rodgers Mrs K Whittard Mahaala Magic Dinasty Clare Fitch
2nd Jasmeena Amanda Burr Mr & Mrs J Bundy Esteem Jameena Maria Pook
3rd Rosaliah Gold Mr & Mrs T Mattocks Mr & Mrs T.J. Mattocks Golden Silver Siala Fiona Grant-Chivers
4th Mozaka Miss L Kerly Mrs W J Carr Medalj Eka Lynsey Kerly
5th Silvern Moonlight Mrs M O'Rourke Mrs M O'Rourke Silvern Sceptre PHA Silver Heart Miss Stephanie Turner
6th SA Carmen Miss G Rees Miss A Astley Borneo Camela Georgina Rees

Class 37 Pure Bred Open Ridden Geldings - HOYS Qualifier
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Grenade Miss M Wallace Mr E.J. Jones Grenlando Silver Sariche Monique Wallace
2nd LVA Damascus Miss K Broughton Miss V Brown Espano Estopa Challon Salana Clare Finch
3rd Mazeer Ibn Maarouf Ms V Coleman Mr L Maryon Maarouf Ibn Rodan Star of Nazeer Katie Davies
4th Yehudi Ms C Phipps-Hewlett Mrs M Calvert Kasadi Sophy Ceri Phipps Hewlett
5th Fattan Jo Hollamby Sheikh Mansoor Bin Zayed Al nahyan D’Albert Vermeille Maria Pook
6th Aja Ben Rajah Ms T Pollard Mr & Mrs M Hickford FS Bengali OML Camila Estopa Chelsea Blakeman

Class 38 Pure Bred Open Ridden Stallions - HOYS Qualifier
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Silvern Prince Mrs C Sussex Mrs C Sussex Prince Sadik Silvern Image Darren Crowe
2nd SF Ambassadors Amir Miss Sally Filtness Miss Sally Filtness Ambassadors Raab Asifa Gazalah Suzie Wells
3rd Ibn Al Antoon Mrs G Bryan Mrs G Bryan Antoon Kariszma Rachel Dear

Ch L Pure Bred Open Ridden Championship
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
Champion Silvern Prince Mrs C Sussex Mrs C Sussex Prince Sadik Silvern Image Darren Crowe
Reserve Grenade Miss M Wallace Mr E.J. Jones Grenlando Silver Sariche Monique Wallace
R Reserve Mahdinaa Mrs S Rodgers Mrs K Whittard Mahaala Magic Dinasty Clare Fitch

Ch N Ridden Championship of the Show
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
Champion Silvern Prince Mrs C Sussex Mrs C Sussex Prince Sadik Silvern Image Darren Crowe
Reserve Psyche's Spirit Heather Brown Miss H J Brown Padrons Psyche SL Sweet Emotion Clare Fitch
R Reserve Grenade Miss M Wallace Mr E.J. Jones Grenlando Silver Sariche Monique Wallace

Class 39 Anglo Arab Ridden - over 14.2hh
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Bonnie Sassy Mrs S Shaw Mrs J Kotecha Sarfraz Flight of Fantasy Phili Pickard

Class 40 Part Bred Ridden over 15.0hh
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Belle Vue Highlander Mrs J Heasman Mrs I Scourfield Kizar Lady of Iona Jo Heasman
2nd Comanche Deuce Mrs & Mr D & D Theobald & Whittard Mrs K Whittard Premier Color Nazadiki David Whittard
3rd Night Shadow Mrs T Heaver Mr A Johnson Yealand Night Owl Arndilly Rose Alice Heaver

Class 41 Part Bred Ridden - 14.2hh - 15hh
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Kingsford Moondance Mrs J K Reed Mrs E Downie Colebeach Nightlight Kingsford Daisy Chain Katie Davies

Class 42 Anglo & Part Bred Ridden - not over 14:2hh
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
No Horses Forward
Ch M Anglo Arab & Part Bred Ridden Championship
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
Champion Kingsford Moondance Mrs J K Reed Mrs E Downie Colebeach Nightlight Kingsford Daisy Chain Katie Davies
Reserve Belle Vue Highlander Mrs J Heasman Mrs I Scourfield Kizar Lady of Iona Jo Heasman
R Reserve Comanche Deuce Mrs & Mr D & D Theobald & Whittard Mrs K Whittard Premier Color Nazadiki David Whittard

Ring 3 : Judge Dr J Bishop
SPECIAL OPEN RIDDEN CLASSES
Class 43 Ridden Veterans
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Golden Sequin Miss F Sandi Mrs N Brogden Ghibli Selinderella Fabiana Sandi
2nd Kashish Mrs M Eydmann Mrs M Eydmann Dhruv Princess Roxanya Gina Pirk
3rd Zarafshan Sharblla Gillian Gribble Mrs P A Horwell Azrafll Shahkira Gillian Gribble
4th Mishari Mrs A Cresswell Mr A S Al-Ali Iran of Weatheroak Indian Velvet Marian Sage
5th G Karibbea Ms H L Creasy Miss P Armstrong El Saleem Ku Ribi Heidi Creasey

Class 44 Young Riders 16yrs and under
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Zarafshan Sharblla Gillian Gribble Mrs P A Horwell Azrafll Shahkira Master Gribble

Class 45 Judge Mrs D McDonald Bassett Ridden Coloured
cancelled
Class 46 Small Riding Horse Not Exceeding 15.2hh
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Bonnie Sassy Mrs S Shaw Mrs J Kotecha Sarfraz Flight of Fantasy Phili Pickard
2nd Comanche Deuce Mrs & Mr D & D Theobald & Whittard Mrs K Whittard Premier Color Nazadiki David Whittard
3rd Kashish Mrs M Eydmann Mrs M Eydmann Dhruv Princess Roxanya Gina Pirk
4th Dancing Kawand Mrs B Mair Mrs B Mair Ibn Al Kawand Dancing Coranet Tabetha Mair
5th Melissa Rose Ms V Angier Mrs M Calvert Kasadi Kathryn Rose Valda Angier
6th Night Shadow Mrs T Heaver Mr A Johnson Yealand Night Owl Arndilly Rose Alice Heaver

Class 47 Large Riding Horse Exceeding 15.2hh
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
No Horses Forward

Class 48 Pure Bred Intermediate Ridden
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Ecuador Mrs V Huddleston Miss L Maryon Orashaan Ferelith Miss A Keen
2nd Ramak Gold Miss S Nundy Mrs P Mackenzie Akram Gold Tamila Sarah Nundy
3rd Shakula Harriet Podd Mr M Harris Shaka Komono Harriet Podd
4th Luhka Nadia Diluzio Mr & Mrs B Bermingham Ishmaan Letisha Nadia Diluzio
5th Melissa Rose Ms V Angier Mrs M Calvert Kasadi Kathryn Rose Valda Angier
6th Dancing Kawand Mrs B Mair Mrs B Mair Ibn Al Kawand Dancing Coranet Tabetha Mair

Class 49 Crabbet Bred Ridden Arabian
PLACE HORSE EXHIBITOR BREEDER SIRE DAM RIDER
1st Silvern Moonlight Mrs M O'Rourke Mrs M O'Rourke Silvern Sceptre PHA Silver Heart Miss Stephanie Turner
2nd Ramak Gold Miss S Nundy Mrs P Mackenzie Akram Gold Tamila Sarah Nundy
3rd Kashish Mrs M Eydmann Mrs M Eydmann Dhruv Princess Roxanya Gina Pirk
4th Mishari Mrs A Cresswell Mr A S Al-Ali Iran of Weatheroak Indian Velvet Marian Sage

Ridden High Paints Champion
Bonnie Sassy Mrs S Shaw Mrs J Kotecha Sarfraz Flight of Fantasy Phili Pickard



Report to moderator

Kharidian
Platinum Member


England
4297 Posts

Posted - 24 Aug 2010 :  6:59:25 PM  Show Profile Bookmark this reply Add Kharidian to your friends list Send Kharidian a Private Message  Reply with Quote
Thanks for that, sazzlepants71.

It was very well organised; just a shame there were only two yearlings entered in the 1-3 year old geldings!

Caryn

Kharidian (Prince Sadik x Khiri)........ Alkara Cassino (H Tobago x Rose Aboud)
aka "Roger".................................... aka "Chips"

The first image is from an original painting by Pat Shorto.

South-East Essex
Report to Moderator Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic  Printer Friendly
Jump To:

AL Main Site | Profile | Active Topics | Register | Retrieve Password | Search

ArabianLines.Com Forum © 2001 - 2014 www.arabianlines.com Go To Top Of Page
This page was generated in 0.47 seconds. Snitz Forums 2000