THE SCOTTISH ARABIAN AND LIGHT HORSE SHOW 2006

 
RESULTS
   
CLASS 1 BEST TURNED OUT  
   
1 64 WILLOWHILL FROGET-ME-NOT M COUSIN  
2 29 ALMAINDREAM E MELLOR  
3 29 DAKTARI K MCALPINE  
4 63 RED SHULEIR K LUKE  
   
CLASS 2 PUREBRED NOVICE RIDDEN  
   
1 21 WIND WIZARD E DUNCAN  
2 32 MIG TOO S MARDON  
3 98 ZYDEEK MR & MRS THOMSON  
4 70 KASHMIR LADY CHELSEA  
   
CLASS 3 PURE BRED MARE 4 YRS & OVER RIDDEN  
   
1 20 ALMAINDREAM E MELLOR  
2 7 MARACZ K MACDOUGALL  
   
CLASS 4 PURE BRED GELDING 4 YRS & OVER RIDDEN  
   
1 21 WIND WIZARD E DUNCAN  
2 26 SAIYID EL KHEIL P WILLOX-HAMILTON  
3 13 FROSTED KNIGHT E ROSS  
4 32 MIG TOO S MARDON  
5 65 AMMLAH M MIERAS  
6 57 NADEJNICO J CRAIG  
7 70 KASHMIR LADY CHELSEA  
8 22 JAAQI E DUNCAN  
   
CLASS 5 NO ENTRIES FORWARD  
   
PURE RIDDEN CHAMPIONSHIP  
   
CH 21 WIND WIZARD E DUNCAN  
RES 26 SAIYID EL KHEIL P WILLOX-HAMILTON  
   
CLASS 6 AA/PBA NOVICE RIDDEN  
   
1 33 HAWTHORNBANK DANDINI  
2 71 GOLDENFIELDS FINALE  
3 35 DARKLAYNE CAMEO A VALLANCE  
4 100 ALBRITE A BOYD  
   
CLASS 7 AA/PBA STALLION/MARE/GELDING 4 YRS & OVER 153CM & UNDER RIDDEN  
   
1 64 WILLOWHILL FORGET-ME-NOT M COUSIN  
2 11 RANGEHILL MUSICIAN  
3 74 SHARPLAN MARIETTA MESDAJES DENHAM  
& BROWN  
   
CLASS 8 AA/PBA STALLION/MARE/GELDING 4 YEARS & OVER 153CM & OVER RIDDEN  
   
1 84 FARRENNE V SICHI  
2 92 ARABIAN FAROH C NEWLANDS  
3 50 DERW DESTINY L WOOD  
4 75 TATLER OF MONTRAVE  
  & BROWN  
5 12 PENDLEY SCINTILATION  
6 91 DOWNIES RED ALERT L LANGMORE  
   
NOVICE RIDDEN CHAMPIONSHIP  
   
CH 21 WIND WIZARD E DUNCAN  
RES 33 HAWTHORNBANK DANDINI  
   
AA/PBA RIDDEN CHAMPIONSHIP  
   
CH 64 WILLOWHILL FORGET-ME-NOT M COUSIN  
RES 84 FARRENNE V SICHI  
   
CLASS 9 RIDDEN VETERAN  
   
1 85 SILVER NIAT R HARKER  
   
CLASS 10 YOUNG RIDERS  
   
1 64 WILLOWHILL FORGET-ME-NOT J POLLOCK  
2 22 JAAAQI H DUNCAN  
3 35 DARKLAYNE CAMEO K VALLANCE  
4 70 KASHMIR J REEVES  
5 49 RAWEN J BLACK  
   
OVERALL RIDDEN CHAMPIONSHIP  
   
CH 21 WIND WIZARD E DUNCAN  
RES 64 WILLOWHILL FORGET-ME-NOT M COUSIN  
   
CLASS 11 NO ENTRIES  
   
CLASS 12 AA/PBA YEARLING COLT/FILLY/GELDING  
   
1 15 DOWNIES MYSTIC MELODY  
   
CLASS 13 AA/PBA 2/3 YEAR OLD FILLY OR GELDING  
   
1 90 VLACQ COPPER LUSTRE  
2 99 FYREFLY L SHERIDAN  
3 56 SHABANA EXCELLAYA  
4 27 RUSTUMS RALTO J COUSENS  
   
CLASS 14 AA/PBA 2/3 YR OLD COLT  
   
1 66 INCANDESCENT FLAME  
   
JUNIOR AA/PBA CHAMPIONSHIP IN HAND  
   
CH 15 DOWNIES MYSTIC MELODY  
RES 90 VLACQ COPPER LUSTRE  
   
CLASS 15 PURE BRED YEARLING COLT/FILLY/GELDING  
   
1 45 RAZELLE K SCOTLAND  
2 96 MOUN SHADOW A WEST  
3 5 SILVAKHIRA J CALDER  
   
CLASS 16A PUREBRED 2/3 YR OLD FILLY  
   
1 1 AMOUR ETOILE D ING  
2 42 JUDALS MARAFIA G FINLAY  
3 67 PRIMA BALLERINA PERFORMANCE ARABIANS
4 43 CUMBRIA POSITIVE MAGIC  
5 46 RAFIRA A SCOTLAND  
   
CLASS 16B PUREBRED 2/3 YR GELDING  
   
1 14 PSYNATRA A MURRAY  
   
CLASS 17 NO ENTRIES  
   
JUNIOR PUREBRED IN-HAND CHAMPIONSHIP  
   
CH 1 AMOUR ETOILE D ING  
RES 45 RAZELLE K SCOTLAND  
   
CLASS 18 YOUNG HANDLER  
   
1 22 JAAQI H DUNCAN  
2 29 ALMAINDREAM R STRIZZI  
3 83 CHARADE BINT EL NAFIS  
4 53 NARISSA K SMALL  
5 70 KASHMIR P CADOGAN  
6 49 RAWEN J BLACK  
   
CLASS 19 IN HAND VETERAN  
   
1 85 SILVER NIAT R HARKER  
2 59 BEHESHT AHURAMAZDA  
3 48 RAZIF J MACLEAN  
4 53 NARISSA V BROWN  
5 83 CHARADE BINT EL NAFIS  
   
CLASS 20 PURE BRED MARE 4 YRS & OVER  
   
1 52 ZARIQA V BROWN  
2 88 RAHIL BINT DERKISHA  
3 77 CUMBRIA BLACK BINDAREE  
4 58 ROSE OF THE NILE L ALLAN  
5 7 MARACZ K MACDOUGALL  
   
CLASS 21 NO ENTRIES  
   
CLASS 22 PURE BRED GELDING 4 YRS & OVER  
   
1 26 SAIYID EL KHEIL P WILLOX-HAMILTON  
2 2 ASTROLOGER D ING  
3 82 MAXSON G E HOUGHTON  
4 20 SFA ALIMAGIC L MCKECHNIE  
5 98 ZYDEEK MR & MRS THOMSON  
6 89 PROUD SPIRIT MR & MRS HAMILTON  
7 63 RED SHULEIR K LUKE  
8 31 KRACKATOA M NICOL  
9 18 LEDARB RINGING STAR  
   
CLASS 23 PURE BRED STALLION 4 YRS & OVER  
   
1 93 MIG A KING  
2 95 RED SHADOW A WEST  
3 24 PERSEUS V MAIN  
4 48 RAZIF E MACLEAN  
   
SENIOR PURE BRED IN HAND CHAMPIONSHIP  
   
CH 93 MIG A KING  
RES 52 ZARIQA V BROWN  
   
OVERALL PURE BRED IN HAND CHAMPIONSHIP  
   
CH 1 AMOUR ETIOLE D ING  
RES 93 MIG A KING  
   
CLASS 24 AA/PBA MARE 4 YRS & OVER  
   
1 68 MALIBU SURFBREAKER  
   
CLASS 25 AA/PBA FOAL  
   
1 69 CHAMPAGNE STAR PERFORMANCE ARABIANS
   
CLASS 26 AA/PBA GELDING 4 YRS & OVER  
   
1 92 ARABIAN FAROH C NEWLANDS  
2 11 RANGEHILL MUSICIAN  
3 87 DAKTARI K MCALPINE  
   
CLASS 27 AA/PBA STALLION 4 YRS & OVER  
   
1 59 BEHESHT AHURAMAZDA  
   
SENIOR AA/PBA IN HAND CHAMPIONSHIP  
   
CH 92 ARABIAN FAROH C NEWLANDS  
RES 59 BEHESHT AHURAMAZDA  
   
OVERALL AA/PBA IN HAND CHAMPIONSHIP  
   
CH 15 DOWNIES MYSTIC MELODY  
RES 92 ARABIAN FAROH C NEWLANDS  
   
CHAMPION OF CHAMPIONS  
   
AMOUR ETOILE  
   
CLASS 28 LIGHT PONY IN HAND  
   
1 27 RUSTUMS RALTO J COUSENS  
2 54 HANMERE APRIL L CORMACK  
3 11 RANGEHILL MUSICIAN  
4 56 SHABANA EXCELLAYA  
5 39 ROSEDUST GRAND NATIONAL  
   
CLASS 29 LIGHT HORSE IN HAND  
   
1 15 DOWNEIS MYSTIC MELODY  
2 16 BRIGHT BERTIE S TAIT  
3 87 DAKTARI K MCALPINE  
4 66 INCANDESCENT FLAME  
   
CLASS 30 LIGHT PONY RIDDEN  
   
1 64 WILLOWHILL FORGET-ME-NOT M COUSIN  
2 55 JAKE VII L CORMACK  
3 47 LEPETI RAZ J MACLEAN  
4 71 GOLDENFIELDS FINALE  
5 11 RANGEHILL MUSICIAN  
   
CLASS 31 LIGHT HORSE RIDDEN  
   
1 16 BRIGHT BERTIE S TAIT  
2 33 HAWTHORNBANK DANDINI  
3 87 DAKTARI K MCALPINE  
   
LIGHT HORSE/PONY CHAMPIONSHIP  
   
CH 64 WILLOWHILL FORGET-ME-NOT M COUSIN  
RES 15 DOWNIES MYSTIC MELODY  
   
CLASS 32 COLOURED HORSE/PONY NON NATIVE IN HAND OPEN  
   
1 66 INCANDESCENT FLAME  
2 28 RUSTUMS SCOTCH PIE J COUSENS  
   
   
CLASS 33 COLOURED HORSE/PONY NATIVE/COB/TRADITIONAL IN HAND OPEN  
   
1 40 PHOEBE III T MORRIS  
2 41 FRESCO T MORRIS  
   
CLASS 34 COLOURED HORSE/PONY NON NATIVE RIDDEN OPEN  
   
1 55 JAKE VII L CORMACK  
   
CLASS 35 COLOURED HORSE/PONY NATIVE/COB/TRADITIONAL RIDDEN OPEN  
   
1 41 FRESCO T MORRIS  
   
CLASS 36 COLOURED HORSE/PONY YOUNGSTOCK 1/2/3 YR OLD OPEN  
   
1 66 INCANDESCENT FLAME  
2 40 PHOEBE III T MORRIS  
3 28 RUSTUMS SCOTCH PIE J COUSENS  
   
COLOURED HORSE/PONY CHAMPIONSHIP  
   
CH 55 JAKE VII L CORMACK  
RES 66 INCANDESCENT FLAME  
   
CLASS 37 DRESSAGE PRELIM 12  
   
1 33 HAWTHORNBANK DANDINI  
2 47 LEDETI RAZ J MACLEAN  
3 71 GOLDENFIELDS FINALE  
4 57 NADEJNICO J CRAIG  
5 32 MIG TOO S MARDON  
6 65 AMMLAH M MIERAS  
   
CLASS 38 DRESSAGE PRELIM 14  
   
1 13 FORSTED KNIGHT E ROSS  
2 32 MIG TOO S MARDON  
3 47 LEPETI RAZ J MACLEAN  
4 71 GOLDENFIELDS FINALE  
5 33 HAWTHORNBANK DANDINI  
6 57 NADEJNICO J CRAIG  
   
CLASS 39 DRESSAGE NOVICE 25  
   
1 13 FROSTED KNIGHT E ROSS  
2 61 BEHESHT TISHTRYA J MURPHY  
3 57 NADEJNICO J CRAIG  
4 84 FARENNE S LAIRD  
5 33 HAWTHORNBANK DANDINI  
6 4 EISOR ZIGZAK M PICKERING  
   
   

 

 



Show Reviews
Send your show reviews and photos to shows@arabianlines.com


IF YOUR MENU IS MISSING THEN CLICK HERE

© Arabian Lines 2001 - 2005  All Rights Reserved